نتوانسته‌ایم اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری را اجرا کنیم

[ad_1]

وزیر کشور گفت: موانعی بر سر راه پیاده کردن اصول ۲۴ گانه مقام معظم رهبری در بخش اقتصادی مقاومتی وجود دارد که نتوانسته ایم انتظارات و حجم نگاه رهبری در این زمینه را براورده کنیم.

به گزارش اندیمشک خبر از خبرگزاری فارس ، عبدالرضا رحمانی‌فضلی بعد از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی با دهیاران و شهرداران استان بوشهر در بوشهر اظهار داشت: موانعی بر سر راه پیاده کردن اصول ۲۴ گانه مقام معظم رهبری در بخش اقتصادی مقاومتی وجود دارد که نتوانسته ایم انتظارات و حجم نگاه رهبری در این زمینه را براورده کنیم.

وی با اعلام این که این به معنای بی‌توجهی به اجرای بندهای اقتصاد مقاومتی در کشور نیست بلکه اولویت اول دولت اجرای اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: عمده نگاه‌ها برای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی، مردم محور بودن اجرای این طرح‌ها با پشتیبانی دولت است.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: برای اجرای طرح‌های اقتصادی در سطح کشور، نیازمند هماهنگی و همکاری بخش‌های محتلف اداری، بانکی، سیستم‌های اقتصادی و بانکی هستیم که در صورت وجود این هماهنگی‌ها می‌توانیم تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی را شاهد باشیم.

 وی عنوان کرد: استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی با مزیت‌های مهمی که دارد، می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی که ناشی از یک ساختار درون کشور است مورد توجه قرار گیرد.

وزیر کشور یادآور شد: از جمله شاخص‌هایی که در اقتصاد مقاومتی و اجرای بندهای ۲۴ گانه آن باید مورد توجه قرار گیرد عدالت‌محوری است که هم اکنون در جامعه با یک توازن نابرابر در کنار عدم تعادل در توزیع منابع ، بودجه و فعالیت‌ها مواجه هستیم.

وی ادامه داد: اگر بر پایه دانش‌بنیان طرح‌های اقتصاد مقاومتی در کشور انجام شود کشور بیشتر از فواید و یافته‌های اقتصاد مقاومتی بهره‌مند می‌شود و نباید مسؤولان با ایجاد یک سری اختلافات کاری کنند که مردم متضرر شوند.

وزیر کشور تصریح کرد: وجود ۳۵ هزار دهیار در سطح روستاهای کشور یک مزیت بزرگی است که به عنوان سرمایه‌های مهم مدیریتی در کشور مطرح هستند که با یک مدیریت جامع می‌توانند خدمات موفقی به مردم و نظام با کمترین میزان حقوق و دستمزد ارائه کنند.

رحمانی فضلی یادآور شد: البته دهیاران، نیازمند حمایت وزارت کشور هستند که این وزارتخانه نیز با درک موضوع طرح جامع دهیاران را تدوین و جهت تصویب به دولت ارسال کرده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های مختلف دولت در بخش‌های گوناگون عنوان کرد: با پایین آمدن قیمت فروش نفت به کمتر از ۲۵ دلار در هر بشکه با محدودیت‌های شدید تامین منابع مالی در کشور مواجه شدیم که با سعی و تلاش دولت به ۵۰ دلار در بشکه رسید، هر چند که با فروش نفت به ازاء هر بشکه ۴۵ دلار فقط می‌توانستیم هزینه‌های جاری کشور از جمله حقوق و مزایای را پرداخت کنیم.

رحمانی‌فضلی با اشاره به معضل شدید بیکاری در کشور عنوان کرد: هر چند زمینه اشتغال یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در طی یک سال ایجاد کرده‌ایم اما ۵۰۰ هزار نفر نیز در انتظار ایجاد شغل قرار دارند.

وی با برشمردن مزیت‌های مهم اقتصادی استان بوشهر گفت: استان بوشهر با داشتن سرمایه‌های وسیع در حوزه‌‌های مختلف می‌تواند بدون نیاز به بودجه ملی نیازهای خود را تامین کند .

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *